Budowa własnego domu to dla wielu ludzi duże przeżycie. Niektórzy wspierają się pomocą architekta i często patrzą mu na ręce oraz podważają jego pomysły gdyż chcą, aby dom był przystosowany do ich nawyków i wymagań. Czy jest w tym coś złego? Nie. Gdy budujemy dom, w którym chcemy spędzić resztę życia, wręcz powinien on być spełnieniem indywidulanych marzeń.

 

Nowoczesne rozwiązania


Zanim zatwierdzimy finalny projekt elektryki, pomyszkujmy chwilę w Internecie, sprawdźmy, gdzie znajduje się najbliższa hurtownia elektryczna i wybierzmy się do niej. Poszukajmy informacji o najnowszych rozwiązaniach elektrycznych dla domów. Poczytajmy opinie internatów o użytkowaniu różnych rozwiązań, spytajmy obsługi hurtowni, co polecaliby do domu takiego jak nasz. Okazuje się bowiem, że wiele osób nie wie o istnieniu np. takiego urządzenia jak ściemniacz. Służy on, jak sama nazwa wskazuje, do regulacji natężenia światła. Z mocnego światła w pokoju gościnnym możemy w kilka sekund zrobić nastrojową poświatę. Ściemniacz pozwala też na oszczędności. Żarówka, która świeci mniej intensywnie pobiera mniej prądu.

 

Codzienne życie


Patrząc na plan domu pomyślmy, jak będziemy się po nim poruszać. Jeśli są w nim schody, ważny jest poprawny wybór łączników, alby światło dało się gasić i zapalać zarówno na parterze jak i na piętrze. To samo rozwiązane można wykorzystać w sypialni. Światło, które zapalimy wchodząc do pomieszczenia powinno dać się zgasić z poziomu łóżka i odwrotnie. Zastanówmy się, w których miejscach będziemy pracować, a w których relaksować. Do tych czynności dopasujmy odpowiednie natężenie oświetlenia. Pomyślmy, na jakiej wysokości chcemy mieć włączniki. W starych mieszkaniach aby ich użyć, zazwyczaj trzeba podnieść rękę. W nowym budownictwie mocuje się je niżej, na wysokości swobodnie zwisającej dłoni. Jeśli pozbędziemy się przyzwyczajenia sięgania do góry, ten sposób włączania światła jest dużo wygodniejszy. Zadbajmy o to, aby w domu było sporo gniazdek. Ciemne kąty będzie można wtedy doświetlić stojącą lampą.